Obrazek pokazuje. Monitor aparatu, który filmuje zielone tło.

Cześć, jeśli chciałbyś nagrać teledysk z wykorzystaniem zielonego tła, czyli nazywanego w branży „green screen” To dobrze trafiłeś, w tym artykule opiszę najważniejsze rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę.

Niedawno nagrałem teledysk w 100 procentach z wykorzystaniem green screen. Na przykładzie tej realizacji opowiem Ci co było dla mnie istotne, natomiast gotowy teledysk możesz obejrzeć na końcu artykułu.

Ogólne założenie
najczęściej wykorzystywany jest zielony kolor, ponieważ nie występuje on na ludzkim ciele oraz rzadko na ubraniach. Jednak równie dobrze może być to zupełnie inny kolor, na przykład niebieski, który też jest bardzo różny od koloru skóry. Nagrany materiał zostaje później w postprodukcji poddany procesowi kluczowa nia, czyli usunięcia kluczowego koloru. W tym przypadku zielonego. W miejsce, gdzie był zielony kolor powstaje dziura, pusta przestrzeń, przez którą widać dowolny inny obraz, który wybierzemy.

Najistotniejsza kwestia to dobre przygotowanie tła – jeśli twój greenscreen będzie źle przygotowany, to znaczy będą na nim różne obszary, w których będzie ciemniej lub jaśniej to potem poprawne kluczowanie może być bardzo trudne lub niemożliwe. Postaraj się, aby tło było gładkie, równo rozłożone oraz równo oświetlone. Idealne są do tego duże softboxy lub panele led. W naszym teledysku użyliśmy 4 softboxów. Dwa były skierowane tylko na tło i ich zadaniem było równe oświetlenie green screen. Dwa pozostałe, które były z przodu, miały kształt oktagonalny i oświetlały aktorów. Możesz zobaczyć to na tych zdjęciach:

Filmowanie teledysku na greenscreen modelka stoi przed operatorem, oświetlona przez softbox.
Operator kamery filmuje modelkę w bikini pozującą na tle zielonego tła.

Ustawienia kamery – Jeśli zbierzemy więcej informacji o kolorze, tym łatwiej programowi do usuwania kolorów będzie łatwiej usunąć kolor. Wiem, że to masło maślane, ale takie są fakty ;P
jeśli dysponujesz sprzętem, który nagrywa 10 bit kolorów,  ustaw to.

Czas naświetlania – zasady kinowego obrazu zakładają, aby ruch obiektów w kamerze był lekko rozmyty. Wszelkie rozmycia i przenikania kolorów są bardzo trudne do kluczowania, dlatego należy tego unikać, skracając czas naświetlania klatki. Zamiast 1/50 ustawia się 1/100 oba w przypadku 25p.
Głębia ostrości – w przypadku pracy z Green screen nie bawimy się płytkością głębi ostrości. Chcemy mieć wszystko wyraźne, a plastykę możemy robić w postprodukcji.
Postprodukcja – cały teledysk zrobiłem w programie DaVinci Resolve. To oprogramowanie od firmy Blackmagic Design, ma świetne narzędzia do kluczowania oraz jest niedrogie i używane przez profesjonalistów na całym świecie.

DaVinci Resolve posiada  wiele efektów do kluczowanie, ja użyłem DeltaKeyer, w którym to wybierasz jaki kolor chcesz wywalić.

screen programu resolve
Screen przedstawiający linię czasu z montażem teledysku. W programie resolve.

 Powyżej widzisz linię czasu z gotowym montażem. Jak łatwo policzyć obraz wideo ma czasem aż 6 warstw, ponieważ nakładałem na siebie różne elementy. Na samym dole było tło przedstawiające plaże, następnie obraz nagrany kamerą. Później dodawałem różne animacje i inne elementy.

Poniżej możesz cieszyć się gotowym teledyskiem w konwencji disco polo.